Loading...
X

Gabinet Cieni

cień

 

Zwykły cień… wierny towarzysz  życia do którego się przyzwyczailiśmy. Naturalnie towarzyszy nam co dzień. Dlatego jest niemal niezauważalny. Cienie przechodniów, niewidzialne dla nich samych. Oczywiste. Odbijają się na murze tylko przez chwilę, aby natychmiast zmienić kształt i zniknąć, tak szybko jak się pojawiły. Wszystko dzięki fotonom wysłanym w naszym kierunku przez Słońce… 8 minut wcześniej.

Zjawisko cienia ? Światło słoneczne musi pokonać odległość 150 milionów kilometrów, aby dotrzeć do Ziemi. Cienie widziane przez nas powstały dzięki światłu, które emitowało Słońce 8 minut wcześniej. Zatem to światło jest z przeszłości. Dzieje się tak dlatego, ponieważ prędkość światła to 300 tysięcy kilometrów na sekundę.

Cień, który pada na ścianę, również jest przeszłością. W danej sekundzie istnieje na murze, a potem wpada jako wiązka światła do naszej źrenicy, ale pomiędzy tym „istnieniem” a tym „wpadnięciem” jest różnica, miliardowa część sekundy. Niedostrzegalna. Ale jednak jest. To złudzenie, że dostrzegamy cień w czasie rzeczywistym. Widzimy w pewnym sensie… ” cień” cienia :)

Dla porównania z ziemskimi prędkościami – teoretycznie – jadąc autem z prędkością światła po równiku w ciągu sekundy okrążylibyśmy ziemię 7,5 razy.

Zobacz więcej fotografii cieni

fotografia Piotr Augustyniak

 

fotografia uliczna

 

cień

 

fotograf Płock

 

fotograf warszawa

 

zdjecia plock

 

beret

 

cień

 

Piotr Augustyniak

 

cienie

 

warszawa

 

copyright Piotr Augustyniak